piątek, czerwiec 21, 2024
Jak to się zaczęło
Ireneusz Kiziński (ur. 9 października 1937, zm. 25 grudnia 2008)

Byłem w szkole średniej odbyłem miesięczną praktykę w hucie "Hortensja" w Piotrkowie Trybunalskim. Zamiast uczyć się księgowości większość czasu spędzałem przy piecach hutniczych. Następny kontakt ze szkłem był wynikiem faktu że moja była żona ukończyła studia w Wyższej Szkole Plastycznej ze specjalizacją projektant szkła. Już na pierwszą realizację wzięła ze sobą do huty moje projekty. Po dwóch wymiernych sukcesach zdecydowaliśmy o rozłączności.
 
Dlaczego robię szkło ?
 
Bo dotychczasowe dokonania znajdowały uznanie i nabywców. Zaczęła się przygoda. Przygoda wyzwalająca uczucia, emocje i zawierająca w sobie przyjemności i rozgoryczenia. Każda jednostka realizacji z gorącej bańki szkła to - żartobliwie mówiąc - godowe zaloty." Już był w ogródku już witał się z gąską... " - chwila wspaniałego odprężenia a nawet uniesienia. Bywa jednak że już z "ogródka" zostaliśmy wycofani. To wówczas, kiedy coś przy bańce sknocę lub dobry gotowy przedmiot spada z piszczeli. Nie opuszcza mnie jednak nadzieja że dotychczasowe sukcesy jakie mi się przytrafiły poza granicami kraju mogą być znakiem wzbogacającym dorobek Polski w tej dziedzinie sztuki.
 
Jaki mam stosunek do tego co robię ?
 
Ambiwalentny, bo taki mam stosunek do tego co tworzy się aktualnie ( z nielicznymi wyjątkami ). W moim przekonaniu od pół wieku następuje degradacja światowej sztuki. Świat pogrzebał romantyzm i grzebie humanizm. Ja jestem cząstką tego świata i na pewno nie różnie się na tyle aby to było widoczne.
Pierwsza wystawa którą zrealizowałem w 1977 roku we Wrocławiu była dużym wydarzeniem artystycznym. To mnie zmobilizowało do dalszej pracy. Już w 1980 roku otrzymałem propozycję wystawy w polskiej galerii w Dusseldorfie w Niemczech. W 1994 wziąłem udział w zbiorowej wystawie artystów Europejskich w Bangkoku. 1985 rok przyniósł mi ogromną niespodziankę w postaci wyróżnienia i dyplomu na II Europejskim Konkursie Współczesnego Szkła w Coburgu to sprawiło że stałem się znanym artystą nie tylko w Europie. Po 2004 zrezygnował z dalszego eksponowania swoich prac na wystawach.
 
Ważniejsze osiągnięcia artystyczne:
 
49 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą 24 wystawy zbiorowe w Polsce i na Świecie Szkło projektuje od 1973 Jego prace znajdują się w 13 muzeach polskich i zagranicznych W 1992 stworzył unikalną w skali światowej masę szklaną tzw. „perłową” Jeśli przyjąć za kryterium oceny wyróżnienia w prestiżowych konkursach- znajduje się w czołówce artystycznej świata i Europy a w Polsce jest liderem.

Who's Online

Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

Log in or Sign up